Fyzioterapie s počítačem

08.05.2012

Zajímá Vás, jak souvisí fyzioterapie s počítačem?

Pak čtěte dál, představíme Vám totiž novou fyzioterapeutickou metodu diagnostiky využívající počítačového softwaru, tzv. metodu MFK.  Tu společně se svými kolegy vyvinula PaedDr. Martina Končalová a využívá ji nejen ve svém fyzioterapeutickém centru, ale zaučuje zároveň další terapeuty „zvenčí“. Již několik týdnů ji navštěvují mimo jiné atletky Barbora Špotáková a Kateřina Baďurová či například veslař Ondřej Synek. 

Čtěte více...

Atletika Tábor

08.05.2012

Předseda atletického oddílu TJ Tábor David Bor se rozhodl změnit přístup k regeneraci svých svěřenců.

Vztah trenér – závodník obohatil o třetí osobu, kterou je oddílová fyzioterapeutka Petra Zvolánková. Oba prošli školením metody MFK u Martiny Končalové.

„Máme za sebou s Petrou zhruba dva roky spolupráce s metodou MFK. Považuji ji za jednu z cest, jak se společně se svými svěřenci dostat k cíli. Bez aktivního zapojení fyzioterapie to rozhodně bude cesta trnitější a s větší pravděpodobností zdravotních komplikací,“ vysvětluje Bor své rozhodnutí pustit do tradičního spojení trenér – závodník ještě jeden článek ve formě preventivní rehabilitace.

Čtěte více...

Originální metoda na bolesti svalů

08.05.2012

„Ani ve slavném FC Liverpool jsem se jako fotbalista nedostal do péče tak dobrého fyzioterapeuta, jako je Martina Končalová,“ prohlásil Patrik Berger.

Bylo to na křtu její knihy o nové originální metodě MFK.Končalová podstatně zmírnila Bergerovy potíže s kolenem, ve kterém už došlo k nevratným změnám. Ale také mu díky metodě MFK pomohla v tom, aby pochopil, proč se mu tyto potíže vracejí a co by měl dělat, aby jim předcházel. Paradoxně souvisely s potížemi v jiných částech těla a promítaly se až do kolene. Když se je podařilo odstranit, ulevilo se zádům i kolenu.

Podobným způsobem pomohla tato fyzioterapeutka oštěpařce Barboře Špotákové před olympiádou v Pekingu s bolavými achilovkami. Nebo hokejovému brankáři Petru Břízovi s bolestmi v oblasti zad a třísel, které spolu souvisely. Není divu, že se Špotáková, Berger a Bříza stali kmotry při křtu její knížky Metoda MFK- informatika ve fyzioterapii.

Čtěte více...

Motivy sportovce

08.05.2012

Proč se stát sportovcem? Jaké motivy či záměry vedou atlety, hokejisty, fotbalisty, že se stanou profesionály?

Každý, kdo je profesionálním či amatérským sportovcem, má na tuto otázku svou odpověď. My se na motivy a záměry sportovců podíváme pohledem psychoterapeuta Tomáše Půlpána, který za nimi vidí souvislosti týkající se našeho podvědomí, minulosti, našich vlastností a následně i z toho vyplývajícího chování.

Čtěte více...

Psychosomatika u sportovců

08.05.2012

Pojem psychosomatika má svůj původ ve starověké řečtině.

Její úlohou je zkoumat vztahy mezi „psyché“ - duší a „soma“ - tělem. A to především z vlivu psychických funkcí a pochodů na organismus. Jakou má psychosomatika úlohu u sportovců, jsme si povídali s Martinou Končalovou z MFK Centra.

Čtěte více...

Neexistuje škodlivý cvik

08.05.2012

Problémy s nadváhou se většinou řeší dvojím způsobem.

Úpravou jídelníčku, tedy snížením příjmu energie, a na druhé straně zvýšením pohybu, tedy výdeje. Aby nám pohyb přinášel prospěch, je nutné svalový systém správně připravit.

Důležitou součástí přípravy hubnutí je nejen naše fyzická kondice a vhodně zvolená výživa, ale také stav pohybového aparátu a psychické rozpoložení. Komplexní pomoc při řešení obezity můžete najít ve využití metody MFK.

 

Čtěte více...

Prevence

08.05.2012

Většina atletů pravidelně relaxuje a regeneruje.

Málokdo ale navštěvuje preventivně fyzioterapeuta. K terapeutovi přichází většinou až ve chvíli, kdy zaznamená nějaký problém. To je ale pozdě.

 „Preventivní prohlídka zubů se považuje za samozřejmost. Kdo nechodí k zubaři, dočká se později těžšího zákroku. Stejně to funguje i ve svalech. Kdo neřeší údržbu těla, zraní se,“  vysvětluje Martina Končalová z MFK centra.

Čtěte více...

Stereotypy ve fyzioterapii

08.05.2012

Stereotypy.

Každý se s nimi setkává, každého ovlivňují – v zaměstnání, v soukromém životě, i ve sportu...

Děláme-li nějakou práci dlouhodobě stejným způsobem, do stereotypu se nevědomky dostáváme. Vyhovuje nám, nemusíme se tolik namáhat, „jedeme“ v klidnějším rytmu. Stejný fenomén se objevuje i ve fyzioterapii a my jsme si o něm povídali s Martinou Končalovou.

Čtěte více...

Z pohledu nepřipraveného pacienta

08.05.2012

Na začátku tohoto roku jsem se coby řadový zaměstnanec jedné významné firmy zabývající se pomůckami pro osoby s postižením zúčastnil firemního školení na téma využití MFK systému při zlepšování služeb naší firmy lidem s postižením.

Po krátké úvodní prezentaci přednášející oslovila přítomné s požadavkem dobrovolného přihlášení se do pozice demonstrujícího příkladu. Takřka okamžitě jsem byl vedením firmy do této role nominován. Byl jsem dotázán, zda trpím nějakou akutní bolestí. Označil jsem pravé rameno.

Vždycky jsem si myslel, že své tělo poměrně dobře znám a zejména, že umím lokalizovat místo bolesti. Již po několika dotecích a výzvách k takřka tělocvičným úkonům (předpažit, upažit) jsem zjistil, že to s mými vědomostmi v této oblasti není nijak růžové. Jakoby každý dotyk odlupoval kus slupky, která doposud zakrývala pro mě neidentifikovaná místa bolesti. Asi po 10 minutách skončila fáze diagnostiky a výsledný obraz prezentovaný celému našemu kolektivu spolupracovníků ukázal, že problém není pouze v pravém rameni.

Kdyby tomu tak bylo, jistě by přednášející nepožádala o prodloužení doby prezentace („to asi bude chtít víc času“). Kolegové byli nesmírně kolegiální a nechali mne, respektive přednášející provést neplánovaně prodlouženou prezentaci až do konce.

Čtěte více...

ORP Centrum

05.05.2012

ORP je uznávané lékařské centrum pro diagnostiku a léčbu veškerých obtíží spojených s pohybovým aparátem. Ordinace ortopedie, rehabilitace a fyzioterapie na jednom místě. ORP CENTRU se během 20 let své úspěšné existence podařilo sestavit téměř 30ti členný tým úzce spolupracujících ortopedů, sportovních traumatologů, rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů. Mnozí z nich mají návaznost na jejich domovskou fakultní nebo krajskou nemocnici.


Čtěte více...