Hubněte pohybem se znalostí stavu vašich svalů

18.07.2013

Pohyb a méně kalorií, zatím nepřekonaný recept na hubnutí. Znáte však ty chvíle, kdy se po roce nečinnosti donutíte ke cvičení a odradí vás vyčerpání, křeče a bolesti svalů? Tyto problémy však pramení pouze z nedostatku informací o stavu vašeho funkčního systému. Potřebujete vědět, které svaly jsou připravené na trénink a které potřebují nejprve regeneraci.

Stejnou cestou se vydaly také účastnice redukčně kondičního pobytu v Bystřici nad Pernštejnem. Aktivní program doplňovala diagnostika a regenerace s fyzioterapeutickým systémem MFK. „Pobolívá mě koleno, ale ráda bych zítra vyrazila na výlet. Bude to možné?“ ptá se jedna z účastnic fyzioterapeutky Martiny Končalové. Společně zjišťují, že problém se zdaleka netýká pouze kolene, ale funkční chyby se vyskytují zejména na zádech. „Jak je to možné. Vždyť se pravidelně udržuji v kondici,“ diví se pacientka. Během terapie však přiznává, že její vyčerpané tělo může odrážet její špatný psychický stav, problémy a obavy. Po celkové reflexní terapii se rozhodla druhý den na výlet přece jen vyrazit a užít si pobyt se vším všudy.

Výletu přálo i krásné počasí a tak jsme vyrazily po modré na Aueršperk, zříceninu hradu skrytou v lesích podél řeky Bystřice. Vedoucí výpravy byla terapeutka MFK a organizátorka pobytu Šárka Stibůrková s dcerou Johankou. Aby byl efekt procházky v krásném prostředí stoprocentní, zaškolila Šárka před výpravou zájemce v nordic walkingu. Hole do rukou a jde se. „Pán v infocentru mě ujistil, že se jedná o rovinatou nenáročnou trasu,“ uklidňuje všechny přítomné Johanka. Cesta byla zpočátku skutečně příjemná. Mírné stoupání však po pár kilometrech střídají téměř horolezecké výstupy a prudké sešupy k říčce. „Tady už to mělo být!“ Hrad nikde. Další stoupání a klesání. Cesta se zdá být nekonečnou. I nejzatvrzelejší jádro skupiny to začíná vzdávat. A jak naše strastiplná cesta nakonec dopadla? Našly jsme skrytý hrad? Zeptejte se Šárky, ta vám to možná poví . 

Hubnutí se STOBem však není pouze o túrách a zdravém jídle. Je i spousta dalších zábavných aktivit, při kterých se dá shodit nějaké to kilo. Aerobní cvičení na rytmickou hudbu roztančí snad každé dřevo. Zvláště těžší váhy pak ocení aqua-aerobik, při kterém rozhýbají celé tělo a přitom odlehčí kloubům a uvolní svaly. Po lehké večeři se pak všichni těší na bowling a kdo už toho má za den dost, může si dopřát masáž či vířivku.

Tomu se říká aktivní dovolená. Přestože se zde přítomné dámy mohou každý den vážit a měřit své BMI, nezdá se, že by redukce hmotnosti byla pro všechny skutečně tím hlavním. Někdo chce třeba jen vidět své kamarádky a odpočinout si od běžných starostí. Někdo si chce srovnat v hlavě co dál, něco v klidu vyřešit. Někdo se chce pár dní soustředit jen na sebe, dopřát si zaslouženou péči. Zdá se, že je jedno, jestli se budete řídit heslem „Ve zdravém těle, zdravý duch“ nebo „Se zdravým duchem, zdravé tělo“. Každopádně si i vy přes léto najděte čas s jednou z těchto dvou stran mince začít a něco svému tělu a duchu dopřejte. 

Třeba se o to budete chtít také pokusit společně se STOBem. STOB – STop OBezitě, vzniklo po revoluci jako jedno z prvních sdružení odborníků a lidí, kteří řeší problémy s váhou. Jeho zakladatelkou je Iva Málková, která se dlouhodobě věnuje metodě kognitivně-behaviorální psychoterapie při terapii obezity. Možná i vy znáte některé z jejích publikací o zdravém hubnutí a výživě. Pro více informací se podívejte na webové stránky - http://www.stob.cz/.